Plan Daltoński

O co w nim chodzi?

W czerwcu 2022 uzyskaliśmy Certyfikat Przedszkola Daltońskiego! Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ od pierwszego dnia istnienia przedszkola staraliśmy się poznawać zasady pracy według planu daltońskiego i je wprowadzać. Po kilku latach praktyki możemy szczerze powiedzieć, że kochamy Plan Daltoński.  Pozwala nam kreatywnie podchodzić do naszej pracy, jest wspaniałym narzędziem diagnostycznym oraz  pozwala dzieciom stopniowo rozwijać swój potencjał.

 

Filarami planu daltóńskiego są samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja. 

Oznacza to, że dzieci są od samego początku zaangażowane w organizację własnego procesu zdobywania wiedzy i umiejętności. Samodzielnie wybierają zadania i planują ich wykonanie. Wiedzą, co jest do zrobienia i czego potrzebują, aby wykonać wybrane aktywności. Starają się pracować samodzielnie, ale potrafią też prosić o pomoc oraz pomagać.  Rozmawiają o swoim działaniu i dokonują samooceny.

Nauczyciele natomiast  elastycznie organizują przestrzeń w sali tak, aby służyła zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Przygotowują  zadania dostosowane do potrzeb dzieci. Nie śpieszą się. Rozmawiają z dziećmi o celach stawianych przed nimi zadań. Przygotowane  zadania są różnorodne. Są to na przykład: karty pracy, eksperymenty, działania na konkretach, na materiale przyrodniczym, obserwacje i zabawy ruchowe.